Öncelikle Ürün Karşılaştırma Tablosu‘nu incelemenizi öneriyoruz.

Yenidoğan bebeğin sırtı C şeklindedir. Taşıma aparatının amacı da bu sırt şeklini korumaktır. Özellikle 0-3 aylık periyodda kumaş sling (Mei tai ya da esnek sling) kullanımını önermekteyiz.

Bu yüzden yenidoğan bebek için en iyi seçenek slinglerdir. (Mei tai ya da esnek slingler)

Bebeğiniz 0-6 aylık periyoddaysa mei tai sling, esnek wrap slinglerden ya da halka slinglerden herhangi birini alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

ya da

Bebeğinizin omurgasının dikleşip sertleştiği 4-6.aydan sonra ise ayarlanmayan kanguruları kullanmaya başlayabilirsiniz. Boba 4g doğumdan itibaren kullanılan bir kangurudur ancak ilk tercihimiz her zaman için wrap sling olmalıdır.

Esnek wrap slingi ilk 6 ay kullanabilirsiniz. Mei tai slingimizi ise – bacak arası daraltılıp genişleyebildiği için- dogumdan itibaren 2-2,5 yaşa dek kullanabilirsiniz.

Dokuma kumaştan yapılan halka slingi ise yıllarca kullanabilirsiniz ancak halka slingler tek omza yük verdiği için hem uzun süreli taşımalarda biraz yorar hem de sadece tek kolunuz boşa çıkar. Fakat takması ve bebeği yerleştirmesi en pratik üründür.

Kangurular iki boydur: Standart (baby) ve toddler (yürüyen bebek) boy kangurular.

Standart boy kangurular: Yukarda da belirttiğimizi gibi doğumdan itibaren kullanmaya olanak sağlayan yenidoğan aparatıyla da olsa en ideali 4-6.aydan sonra kullanmaya başlamaktır. Standart boy kanguruların bacak arası 35-36 cm civarındaysa 2 yaşa dek rahatlıkla kullanılır.

Toddler size kangurular: Standart boy kangurularda, bebek büyüdükçe, bacaklar fazlasıyla boşta kalır. Diz kapağı seviyesi aşağıya doğru sarkmaya başladıysa artık toddler boy bir kanguruya geçme zamanı gelmiştir. Her markanın toddler size için beyan ettiği alt limitler farklıdır. Neko toddler kangurular için alt boy limitleri açıklamalarda yazmaktadır.

Kangurular tasarım olarak da ikiye ayrılır: Ayarlanır ve ayarlanmayan kangurular

Ayarlanır Kangurular: Bu ürünlerin bacak arası ve panel boyu, bebek büyüdükçe genişletilerek kullanılır. En büyük avantajı doğumdan itibaren kullanıma olanak sağlamasıdır. Sitemizdeki Neko Switch ürünü bu tip bir kangurudur.

Ayarlanmayan Kangurular: Bu tip kangurular daha basit bir tasarıma sahip olup bacak arası ve panel boyu standarttır.

Kumaş cinsine göre ürün seçimi:

Wrap slingler dokuma ve esnek olarak ikiye ayrılır. Dokuma wrap slingin özel ve onlarca bağlama şekli vardır. Doğumdan 4-5-6 yaşa dek aynı konforla kullanabileceğiniz tek taşıma gerecidir. Fakat kumaş esnemez ve görece kalındır. Youtube’da woven wrap diye arama yaparak pek çok bağlama şekillerine ulaşabilirsiniz.

Esnek olanları bağlamak çok kolaydır fakat kumaş esnek olduğu için sırtta bağlayamazsınız. Bağlama şekilleri çok sınırlıdır

Kangurular da dokuma ve kanvas olarak ikiye ayrılır.

Dokuma wrap kumaşından kangurular bebeğin sırtını tamamen kaplar. Bebek tıpkı bir hamakta olduğu gibi “cuk”diye kumaşa yerleşir. Kanvas kumaş, dokuma kadar iyi sarmasa da kanvasın avantajı bebeğin ağırşığını nerdeyse hiç hissettirmemektir.