Ürün Kullanımı

Ergonomik Taşıma nedir?

 

Yunanca’da Ergo iş, nomos ise yasa anlamına gelmektedir. İnsanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile olan uyumunu doğal ve teknik olarak araştırma ve geliştirmeye ergonomi deniyor. Bizim işimizde makine=bebek taşıyıcıdır. Kangurudur, slingdir.
Gelin bir de bebeğin anatomisine göz atalım. Yenidoğanlar kurbağa pozisyonunda kalmayı sever. Çünkü anne karnında bacakları karınlarına çekili yusyuvarlak şekilde uyurlar, uyanırlar. Dünyaya geldikten sonra da koltuk altından tutup kaldırınca bacaklarını popolarının altına çekerek tostoparlak olurlar. Doğumdan sonra her geçen gün bu topaç gibi olma hali gitgide azalır, omurga uzar dikleşir. Bebeğiniz kucağınızdayken daha dik durmaya çabalar. AMA yenidoğanda sırtı tam bir C harif şeklindedir ve kamburdur. Bu kamburluk azala azala bebek dik oturmaya ve sonra emeklemeye ve ayağa kalkıp yürümeye başlar.

 

Tüm ev tipi ana kucakları ve 0-1 yaş oto koltukları, -tam da bu yüzden-bebeğin C şeklindeki sırtını destekleyecek formdadır. Bebeği dimdik oturtan 0-1 yaş ana kucağı ya da oto koltuğu bulamazsınız. Hepsi kavislidir. Çünkü 0-1 yaş ergonomisi bebeğin omurgasına göre tam da bu C şekilde olmalıdır.
İşler bebek taşıma yani “babywearing”e geldiğinde durum değişmez. Bebek, taşıyıcının içindeyken sırtı hep bu formda yani C şeklinde olmalıdır. 
 
Gelelim bacaklara. Kurbağanın duruşunu bir canlandırın gözünüzde. Poposunu aşagı bırakırken dizlerini kıvırarak yukarı çeker. İşte istediğimiz pozisyon tam da budur. Yani M pozisyonunda olmalı. Diz kapağı, popodan daha yukarda, sırtı C şeklinde kıvrık. Bu pozisyonu sağlamak için de bebek elbette her zaman taşıyana bakmalıdır. 
 
Diz kapağının, popodan daha yüksek seviyede olması için de kumaşın, bebeğin dizine dek gelmesi en en en önemli koşuldur. DİZDEN DİZE diye sürekli altını çizdiğimiz nokta ergonominin saç ayaklarından en önemlisidir. Saç ayağındaki diğer koşulları tekrarlayalım:
– Bebeğin sırtı C şeklindedir. Bu yüzden asla dışa dönük taşımıyoruz.
– Bacakları dizden dize kumaşla desteklenmektedir ve kumaş dizlerin arkasına dek destek vermektedir.
– Dizleri, popodan daha yukarda olmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir